مسعود کیمیایی از چهره‌های معروف و ماندگار سینمای ایران است که بی‌شک هیچ جایگزینی برای او پیدا نخواهد شد.

مسعود کیمیایی از چهره‌های بحث‌انگیز و جنجالی سینمایی ایران هفتم مرداد ماه سال 1320 درتهران متولد شد. او با ساخت فیلم «قیصر» در سال 1348، برای نخستین بار دو قطب هنری و تجاری سینما را به هم پیوند داد و از آغازگران موج نو در سینمای ایران بود. او هم‌چنین برای نخستین بار در سال 82 مقابل دوربین قرار گرفت و راوی اصلی فیلم درباره خیابان مشهور طهران قدیم یعنی «لاله زار» شد .امروزه بسیاری از سینمادوستان قدیمی ایرانی مسعود کیمیایی را کارگردان تاریخساز و به نوعی میراث سینمای ایران می دانند.

رفاقت در سینمای کیمیایی چه پشت دوربین و چه جلوی دوربین حرف اول را می‌زند و از جمله مشخصه اصلی شخصیت‌ها در فیلم‌های مسعود کیمیایی این است که شخصیت‌ها فردیت خود را در آشوب بازاری که در آن گرفتار آمده‌اند از دست نمی‌دهند ضمن این‌که از جمله مشخصه بارز آثار کیمیایی فرگرایی است این تلقی از فرد در فیلم‌های این کارگردان را می‌توان در خاستگاه‌های فکری دورانِ شکل‌گیری اندیشه او در جوانی جستجو کرد. «قیصر» از جمله آثار به یادماندنی کیمیایی است .در قیصر نوآوری‌هایی در زمینه دیالوگ نویسی می‎بینیم، از گویش بازیگران تا چگونگی‎ دیالوگ‎ها و تاثیری که در روند فیلمنامه و یا شکل‌گیری موقعیت و... دارند. یکی از نوآوری‎های «قیصر» این بود که برخلاف سینمای آن روزگار قهرمان از یک طبقه به طبقه‎ دیگر نمی‎رفت. در قیصر برای اولین‎بار ما با چهره قهرمان عصیان‎زده سینمای این فیلم‌ساز روبرو شدیم.

کیمیایی نه تنها در آثارش بلکه در زندگی شخصی خود نیز از تمامی حقوق و آزادی‌ها به صرفِ انسان بودن‌اش برخوردار است و این امر عامل اصلی ایجاد کنش در داستان‌های او است.

بخش مهمی از جذابیت فیلم‌های کیمیایی مربوط به خلق شخصیتی اسطوره‌ وار دارد. قهرمانی که در قلب اجتماع مبارزه می‌کند و از بین می‌رود، تا جهانِ خواسته‌ خود را بسازد و در این رهگذار است که تبدیل به یک اسطوره می‌شود. بارزترین توانایی کیمیایی در فیلمنامه‌هایش دیالوگ‌ها و مونولوگ‌های خاص اوست. کیمیایی زبان عامیانه کوچه و بازار را به خوبی می‌شناسد و در ایجاد ضرباهنگ مناسب برای ادای آنها مهارت زیادی دارد.

او علاوه بر فعالیت‌های سینمایی، نوشتن رمان و شعر را نیز تجربه کرده‌است.از مجله آثار مکتوب او می‌توان«جسدهای شیشه ای»،«زخم عقل» و«حسد» را نام برد. بدون شک مسعود کیمیایی از چهره‌های ماندگار سینمای ایران است که بعد از او هیچ جایگزینی برای او پیدا نخواهد شد.

به گزارش سی نت، مسعود کیمیایی پس از ساخت «اعتراض» که با استقبال منتقدین همراه شد، اعلام کرده بود قصد ساخت فیلم دیگری را ندارد اما چهار سال بعد او «سربازهای جمعه» را ساخت که واکنشات منفی زیادی را در پی داشت اما او پس از ساخت «حکم» که با استقبال نسبی مردم و منتقدین همراه شد نشان داد هنوز هم مسعود کیمیایی زنده است و می تواند شخصیت های بزرگی را خلق کند.درحالیکه همه منتظر شاهکار مسعود کیمیایی بودند و با توجه به اخبار و گروه بازیگری که از «رییس» می رسید به نظر می رسید این فیلم بازگشت دوباره کیمیایی به اوج است، اما «رییس» نه تنها انتظارات را برآورده نکرد بلکه به نظر عده کثیری از منتقدین شکست مسعود کیمیایی و به نوعی پایان دوره او است.

مسعود کیمیایی از آنجا که همیشه نظر مخاطبین را مهم می داند پس از واکنش هایی که از «رییس» گرفت تصمیمی گرفت برای فیلم جدیدش با فیلمنامه نویسی حرفه ای همچون «اصغر فرهادی» مشاوره کند و در «محاکمه در خیابان»، که کاملا رد پای اصغر فرهادی در مورد تم قضاوت را در خود می بیند برای اولین بار به نوعی قهرمان سینمای کیمیایی شکست می خورد.تا اینکه مسعود کیمیایی دست به تجربه ای جدید زد و قصد ساخت فیلمی را کرد که از ابتدای فیلمبرداری همیشه می گفت در سالهای اخیر «جرم» فیلم خوب من است و علی رغم اینکه فیلمنامه «جرم» با نظر شورای پروانه ساخت به دوران قبل از انقلاب برده شد اما کیمیایی باز هم حرف های خود را زد و توانست تا حدودی منتقدانش را در بیست و نهمین جشنواره فجر راضی کند تا جاییکه به عقیده عده کثیری از منتقدین «جرم» منسجم ترین فیلم کیمیایی در سالهای اخیر بود.

مسعود کیمیایی علاوه بر تبحرش در دیالوگ نویسی به عنوان کارگردانی بازیگرساز و فردی توانمند در بازی گرفتن از بازیگران فیلمش است.بازیگرانی چون بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان، امین تارخ، فریماه فرجامی،سعید راد،فریبر عرب نیا، پارسا پیروزفر، محمدرضا فروتن، عزت الله انتظامی، داریوش ارجمند،میترا حجار، بیتا فرهی، لعیا زنگنه، مریلا زارعی، جلال پیشواییان، بهمن مفید،پرویز فنی زاده،محمد علی فردین،زنده یاد خسرو شکیبایی، اکبر معززی، سعید پیردوست، جمشید مشایخی، فرامرز صدیقی، گلچهره سجادیه،احمد نجفی، نیکی کریمی، بهزاد خداویسی، رامین پرچمی، هدیه تهرانی، ژاله علو، پروین سلیمانی، رامبد شکرآبی، بهرام رادان، پژمان بازغی، لیلا حاتمی، ارژنگ امیرفضلی و... یکی از بهترین بازی های عمر بازیگری خود را برای مسعود کیمیایی انجام دادند و در واقع فیلم های کیمیایی همیشه نقاط عطف کارنامه بازیگری آنها بوده است.

**********************


پولاد کیمیایی به مناسبت روز تولد مسعود کیمیایی در مورد پدرش گفت: پدر من شخصیت ساده‌ای ندارد که بتوان به راحتی آن را تعریف کرد.

وی در ادامه افزود: آرتیست‌ها در واقع اخلاق های خاص خود را دارند و معمولا در زندگی خصوصی خود موفق نیستند اما در کار خود بسیار وسواس و نگرش بزرگی دارند ضمن این‌که از حساسیت بالایی برخوردارند و بسیار وفادار و متعهد به کشور و مردم‌شان هستند.

بازیگر فیلم سینمایی«رئیس» خاطرنشان کرد: پدرم زندگی کردن معمولی را خوب بلد نیست و بیشتر جامعه،فیلمسازی،شعر و موسیقی را خوب می‌داند.

کیمیایی خاطرنشان کرد: اگربخواهیم یک قدم آن طرف‌تر برویم این‌که از او بخواهیم چگونه امورات زندگی را بهتر کنیم راه‌هایش را نمی‌داند اما باید گفت بخش زیادی از استواریش را مدیون استعداد ذاتی است که خداوند به او هدیه کرده است. وی درباره رابطه با پدرش نیز توضیح داد: رابطه من با مسعود کیمیایی بیشتر رفاقتی است تا پدر و پسری.زیرا رابطه ما از ابتدا به دلیل نبودن من در ایران و چالش‌های که ما در زندگی داشتیم و این‌که من باید زودتر از سن واقعی‌ام بزرگ می‌شدم بیشتر تبدیل به یک رابطه دوستی شد. بازیگر فیلم سینمایی«حکم» یادآور شد: ما به جز این 10سال اخیر که در ایران زندگی می‌کنم زمان کمی را با هم گذراندیم به همین دلیل زمان زیادی برای پدر و پسری کردن نداشتیم و فاصله بین ما بسیار زیاد بود به همین دلیل ناخداگاه شکل این رابطه طوری شد که زمانی‌که به ایران بازگشتم و در فیلم‌هایش حضور داشتنم او ناخداگاه باید به من اطمینان می‌کرد.

وی در ادامه گفت: در کودکی در دو فیلم پدرم ایفای نقش کردم و به آلمان رفتم و زمانی‌که به ایران بازگشتم با سینمای متفاوتی حتی از سمت پدرم مواجه شدم.همان طور که می‌دانید سینمای پدرم سینمای قهرمان پرور است و در فیلم جدیدش «متروپل» هم این اتفاق دوباره تکرار می‌شود.