فیلم مستند (وقتی تو فرشته می‌شوی) ساخته رضا روشن برای پخش شبکه اول سیما

فیلم مستندتک قسمتی با موضوع:

کمک و یاری رسانی به  سالمدان ،معلولان و عقب‌ماندگان ذهنی و جسمی که به ما نیاز دارند

 قالب: مستند محض

تعداد قسمت و زمان فیلم: یک قسمت پنچاه دقیقه‌ای

نوع ساخت: صد درصد ویدئویی

مخاطبین: عام جامعه بخصوص جوانان

پوشش جغرافیایی: کل کشور

 


به دنیا که می آییم هیچ نمی دانیم زندگی برایمان چه ارمغانی دارد. پا به عرصه هستی می گذاریم و روزها و شب ها را می گذرانیم. هیچ معلوم نیست زندگی برایمان چه طرحی ریخته و آغاز و پایان داستان چگونه است. گاه عمر با عزت از خداوند می گیریم و گاه بازی  های زندگی طوری پیش می روند که نمی خواهیم. گاه آنچه می بینیم، نمی خواهیم و گاه آنچه می خواهیم، نمی بینیم و اینچنین روزها می گذرند: شنبه، یکشنبه، دوشنبه، ...، شنبه، یکشنبه، دوشنبه، ... و نوزاد کوچکی که زندگی را با هزاران سلام قلبی به هزاران اتفاقی که پازل زندگی را می سازند آغاز کرده بود هر روز بزرگ و بزرگ تر می شود. شادمانی خدشه ناپذیر کودکی می گذرد و ناگزیر زندگی در دنیای آدم بزرگ ها امتداد می یابد. دنیای آدم بزرگ ها هم هر روز با شتابی پر هیاهو بزرگ و بزرگ تر می شود و سرانجام پیری فرا می رسد؛ پیری نه به عنوان فصل دردناک زندگی که به عنوان نتیجه محتوم زیستن و بخشی مهم از زندگی که می تواند نشاط و شادمانی خاص دوران خودراداشته باشد.

.

سوژه اصلی فیلم دکتر شروان شعاییی دندان پزشک ساکن تهران سن چهل ویک سال دنداپزشک . خیر .عکاسٰ  .ورزشکار.طبیعت گرو...

. دکتر شعایی مدت بیش از هفده سال است که روزهای پنج شنبه خود را در مرکز دندان پزشکی کهریزک میگذارند و خود را وقف این مرکز کرده است نیز روزهای  سه شنبه خود رو در مرکز خیریه کودکان ذهنی وردآور میگذارند وقتی به گفتگو پای صحبت دکتر شعایی مینشینیم در خصوص کمک به دیگران اینطور میگوید.

کمک به دیگران باعث می شود از مشکلات تان دور شوید و نیز به بهبود روابط اجتماعی شما کمک می کند. همان طور که افراد شاد بیشتر به فکر کمک به دیگران هستند، کمک به دیگران نیز شادی شما را افزایش می دهد. کمک به دیگران باعث تقویت شادی، احساس رضایتمندی از زندگی، اعتماد به نفس، سلامت جسمی و کاهش افسردگی میشه.
هیچ رنگی در زندگی انسانی جز با رنگ شادمانی و شعف چهره های غمگینانه همنوعان فرودست و مستمند را رنگ نمی بخشه.کمک به همنوع چشمه ای که همیشه می جوشه نوعدوستی فرهنگ دیرینه ایرانیان هست.

یاری رساندن به فردی که به کمک نیاز داره , برای او کوله باری از شادی و مسرت و احساس قدردانی و سپاسگذاری به ارمغان می آره . با این کار به زندگی او کمی بهبود می بخشیم و شاید هم یک فرد غمگین و ناامید را شادتر کنیم . برای کمک حتما نباید کار بزرگی انجام بدیم . می تونیم با گفتن صبح به خیر به راننده اتوبوس , نگاه داشتن در یک مکان برای دیگری , برداشتن شیئی که از دست کسی افتاده و … به دیگران کمک کنیم . کارهای بسیار زیادی است که می تونیم برای دیگران انجام بدیم و همین طور راه ها و شیوه های زیادی برای بهبود بخشیدن به زندگی دیگران وجود داره .

وقتی به فردی کمک می کنیم , احساسی از شادمانی و رضایت دریافت می کنیم . در این مواقع , نسبت به خود , احساس بهتری داریم و دید مثبتی پیدا می کنیم که برای مدت طولانی در ما باقی میمونه . معمولا ما به این فکر نمی کنیم که در حال انتشار چه نوع انرژی ای به کائنات هستیم و اکثر اوقات هم انرژی منفی می فرستیم و انرژی منفی جذب می کنیم . با وجودی که می دانیم برای جذب شرایط خوب باید دید مثبت تری داشته باشیم اما ممکن است ندانیم چه کاری می توانیم انجام دهیم تا حالمان تغییر کند . در این میان کمک کردن به دیگران , نقش مهمی راایفا می کنه . نیاز به آماده سازی ندارد و به محض این که کاری برای فردی انجام دهید , در ظرف چند ثانیه , کار ساز است .

انرژی ای که با مفید بودن خود منتشر می کنید , مسری است وبه افراد اطرافتان نیز انتقال می یابد . به خصوص به فردی که در حال کمک کردن به او هستید . این انرژی با احساس شادمانی زیاد و همین طور با عشق و محبت به افراد ادامه می یابد . شما در حال انتشار انرژی های مثبت عشق , محبت, سعادت و شادکامی هستید و تنها افکار و اندیشه های خوب و دلپذیر , از آن پدیدار می شود . حتما شنیده اید که “هرچه بدهی همان را دریافت خواهی کرد ” این معنی قانون جذب . هنگامی که انرژی تان مثبت باشد , افراد هم نسبت به آن , واکنش نشان خواهند داد و جذب خواهند شد . هر فکر و اندیشه خوب ودلپذیر , در مسیر شما , به سویتان جذب خواهد شد و شما یکی از بهترین روزهایی را خواهید داشت که در آن , همه چیز به خوبی و بر وفق مرادتان پیش می رود . بعد از کمک کردن به یک فرد , اشتیاقی برای کمک کردن بیشتر به دیگران در شما ایجاد می شود . حسی که این کار به همراه دارد , اعتیادآور است . کمک به دیگران باعث می شود احساس کنید مفید و هدفمند هستید . با این کار شما به تغییر زندگی دیگران کمک کرده اید و این کار بزرگی است . پس چرا به افرادی که واقعا دست نیازشان به سوی ماست کمک نکنیم ؟ این کار , برای هر دو طرف مفید خواهد بود .

دکترشعایی
درکنار کار طبابت علاقه شدیی به طبیعت گردی و عکاسی از طبیعت داره به طوری که پایان یه هفته کاری رو با یک روز گذراندن در طبیعت سپری میکنه . دکتر شعایی دوست دارد به نام عزیز به معلم خیر است که در ارتفاعات دور افتاده لرستان تدریس میکند او نیز بخشی از فیلم است.

به این ترتیب این امکان وجود دارد که سالمند یا یک معلول ذهنی  را در کنار خود یا در محیط خانه اش تحت مراقبت و توجه ویژه نگاه دارید. آنچه مسلم است میل به دانستن، زیبایی، خودشکوفایی، مهرورزی و همراهی با آنها که دوستشان داریم تا پایان عمر همراه ماست و محترم شمردن و به رسمیت شناختن عواطف و نیازهای دیگران از جمله افراد سالمند  و معلول ذهنی  به روش های میسر و عملی از جمله ویژگی هایی است که هر انسان می تواند به آن ببالد.

عوامل فیلم:

تهیه کننده: نادیه ذاکری

نویسنده کارگردان : رضا روشن

مدیر تولید : سید مرتضی موسوی

تصویربردار: رضا روشن . حمید اسماعیلی

تدوین: مهیار صادقیان

صدا بردار :احمد افشار

گروه تصویر: محمد روشن علیرضا اسد نژاد- بهرام آذین

دستیار کار گردان و عکاس : نازنین صفایی

کاری از : گروه مستند شبکه یک سیما

بیشن از شصت درصد از کار تصویربرداری شده است در تهران وحومه

 نوشته رضا روشن  

 

/ 1 نظر / 9 بازدید
نیک ذات

با سلام فیلم بسیار مفید و ارزنده ای بود و وجود چنین انسانهای شریف نه تنها باعث مباهات بلکه تلنگر به خودمان نیز است دعا میکنم دکتر شروان زیر سایه خدا قران واهل بیت عمر با عزت تنی سالم دلی خوش وعاقبتی خیر داشته باشد با ذریه پاک که در دنیا موجب فخر او ودر اخرت باقیات وصالحاتش شوند