استریپ و دپ در قلمرو یک جنگل ویژه

در جهان سینما خیلی ها در انتظار اکران نسخه سینمایی موزیکال معروف و پرفروش دهه اخیر استیفن ساندهایم آمریکایی با نام «به درون جنگل» هستند که ابتدا قرار بود در ایام کریسمس و ژانویه سال پیش اکران شود اما به همان ایام در سال جاری موکول گشت و در نتیجه 4 ماه دیگر در آمریکا و کانادا و بعد از آن در اروپا به نمایش در خواهد آمد.
کارگردانی این ورسیون پر سر و صدای سینمایی را به راب مارشال سپرده اند که یک موزیکال ساز درجه یک است و او با زرنگی تحسین برانگیزی و به قصد اعتبار بخشیدن به قصه ای که بهرحال فانتزی و غیر عمیق و به شدت خیالی است، از بازیگر با کلاس و معتبری همچون مریل استریپ و هنرپیشه پرفروشی نظیر جانی دپ در رل های اصلی فیلمش بهره گرفته و نام آنها را وسیله ای برای تجارت توسط فیلمش و جلب نظر تماشاگران قرار داده و آنها را وارد قلمرو یک جنگل ویژه و اختصاصی کرده است. راب مارشال که رل کلیدی جادوگر و بهتر بگوییم ساحره ماجرا را به مریل استریپ 63 ساله سپرده است، می گوید: وقتی استریپ شروع به خواندن آواهای محوله به وی کرد، فیلم رنگ و روی دیگری به خود گرفت و چیز متفاوتی شد. این قسمت ها از فیلم «Into The woods» واقعاً هیجان انگیز است.
گرگ بد صفت
از قضا جانی دپ هم یکی از رل های جالب و خاص فیلم را که مربوط به گرگ می شود، بازی کرده است که مارشال در این باره می گوید: دپ از همان آغاز از بازی در رل گرگ بدصفت ماجرا به وجد آمد و از حضور در این نقش لذت برد و با آن زندگی کرد. آوازی هم که او در این فیلم بر اساس رل محوله و تم داستان می خواند، یک ترانه بسیار جالب است.
راب مارشال راجع به فضای کلی کار ساخت این فیلم نیز اظهار می دارد: همه با یکدیگر نهایت همکاری را داشتند و عامل بازدارنده ای وجود نداشت و اتحادها در سطحی بالا بود. بدیهی است که وقتی امثال استریپ و دپ در بین هنرمندان فیلم تان باشند با قانون شناسی و دقتی که در کارشان دارند، عملاً این خصلت ها را به سایرین نیز توصیه و برای همگان ارائه طریق می کنند.
نوعی پیچ دادن قصه
اما نمایش «به درون جنگل» ساندهایم که یک نابغه در خلق نمایش های موزیکال و این گونه قطعات هنری است، نه بازگویی کلمه به کلمه و نقطه به نقطه داستانی برادران گریم بلکه نوعی پیچ دادن قصه و کم و زیاد کردن آن و خلق معانی تازه است. در این میان راب مارشال نیز به عنوان کارگردان نسخه سینمایی بر پیچ و تاب های قضیه افزوده و آنچه بر اثر فرآیندهای فوق پیش روی ما است، تشریح چند داستان و کاراکتر به طور همزمان و پرداختن به تبعات تصمیم ها و اقدامات این شخصیت ها است.
وفور کاراکترهای آشنا
در دل این داستان و ورسیون سینمایی تا دل تان بخواهد کاراکترهای معروف و همان نفراتی قرار دارند که در ادبیات نمایشی سالهای اخیر و بر اثر رونق دیرپای نمایش ساندهایم صاحب شهرت فزون تری شدند. بر این اساس ما هم سیندرلا (با بازی اناکندریک) را داریم و هم کاراکتر موسوم به رایدینگ هود قرمز کوچک (لیلا کرافورد) را. به آنها بیفزایید جک و لوبیای تقریباً سحرآمیز (دانیل هاتلزتون) و راپونزل (مکنزی موزی) را تا تصویر کامل تر و بهتری از داستان و آدم های «به درون جنگل» را بدست آورید و قادر به لمس چیزی باشید که در دنیای این موجودات روی می دهد.
افکاری متفاوت
در اصل و پایه ماجرا ما کاراکتر مرد طباخ و نانوا و همسرش (به ترتیب جیمز کوردن و امیلی بلانت) را داریم که آرزوی بچه دار شدن را در سر می پرورانند اما ساحره منطقه (استریپ) افکار متفاوت و دیگری را برای آنها در سر دارد و طلسم شان کرده است.
همه اینها بهترین وسیله و بهانه دردست های راب مارشال است تا داستان و اتفاقاتی را خلق کند که بیننده ها به رغم تمامی فانتزی بودن آن برای پیگیری اش بی تابی خواهند کرد. مارشال همانی است که با یکی از موزیکال های قبلی اش به نام «شیکاگو» جوایز اصلی اسکارهای سال 2002 و در مجموع 6 مجسمه طلایی را ربود و پیشینه ساخت موزیکال خبرساز دیگری مثل «9» را نیز در سال 2009 دارد و البته قسمت چهارم «دزدهای دریایی کاراییب» را نیز به جای گور و ربینسکی خالق سه قسمت اول آن در سال 2011 کارگردانی کرده و با فروش هنگفتی همراه ساخته است. «به درون جنگل» بر اساس نوشته های جیمز لاپین که در ضمن نویسنده سناریوی فیلم اقتباسی مارشال هم هست و البته موسیقی های درخشان استیفن ساندهایم و تصنیف های او ساخته شده است.
یک قسمت اضافی
به تصمیم این افراد مستعد یک ترانه ویژه و جدید هم برای فیلم سروده شده تا فیلم مارشال چیزی افزون بر نمایش ساندهایم داشته باشد که سالها هم در برادوی و هم در سالن های دور از برادوی بر صحنه بوده و فروش مستمر هنگفتی داشته است تهیه کنندگان فیلم مارک پلات و کالوم مک دوگال هستند و فیلم، بعد از صبر یک سال و اندی هوادارانش سرانجام از 5 دی ماه امسال که از واپسین فرصت ها برای قرار گرفتن در محاسبات اسکار 2014 است، اکران خواهد شد.
منبع: Broadway.Com

 

/ 0 نظر / 47 بازدید