وزیر ارشاد دولت یازدهم

پس از گمانه‌زنی‌های فراوان و مطرح شدن بیش از 10 چهره به عنوان گزینه حضور در پست وزارت ارشاد، سرانجام قرعه فال به نام کسی افتاد که نامش میان گزینه‌ها نبود.
این طور که برخی رسانه‌ها خبر داده‌اند حضور علی جنتی به عنوان وزیر ارشاد دولت یازدهم قطعی شده است.

جنتی نیز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها خبر انتخاب خود به عنوان وزیر ارشاد را تأیید کرده است. علی جنتی در مراسم یادبود زنده‌یاد محمود استاد محمد نیز حضور یافت که این را هم می‌توان نشانه‌ای از انتخاب وی به عنوان وزیر ارشاد آتی دانست. جنتی با اینکه فرزند آیت‌ا... احمد جنتی دبیر شورای نگهبان است ولی به لحاظ جهت‌گیری سیاسی تفاوت‌های زیادی با پدرش دارد. علی جنتی از چهره‌های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی است و در سال‌های اخیر نیز مشاور روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

جنتی اخیراً در گفت‌و‌گویی ابراز امیدواری کرده که هنرمندان بتوانند در فضایی بهتر تنفس کنند.

وی همچنین تأکید کرده نظراتش با آنچه امروز در وزارت ارشاد رخ می‌دهد متفاوت است.

این در حالیست که تاکنون 9 گزینه احتمالی برای حضور در ساختمان وزارت ارشاد در دولت یازدهم مطرح شده است، برخی منابع حضور گزینه تازه مطرح‌شده به نام علی جنتی را جدی‌تر می‌دانند؛ فردی که این روزها طرح و برنامه خود را برای این وزارتخانه کلیدی به حسن روحانی ارائه داده است.

تاکنون رسانه‌ها در گمانه‌زنی‌های متعدد چهره‌هایی چون علی مطهری، حجت‌الاسلام علی عسگری، حجت‌‌الاسلام علی گرامیان، حجت الاسلام محمدعلی زم، احمد مسجد جامعی، حجت الاسلام و المسلمین محمد مقدم، سیدرضا صالحی امیری، محمد بهشتی و حسام الدین آشنا را به عنوان گزینه‌های حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کرده‌اند. با این حال همچنان حدس و گمان‌ها درباره جانشین سیدمحمد حسینی و ساکن ساختمان ارشاد در میدان بهارستان ادامه دارد.

جدیدترین گزینه مطرح شده در این خصوص علی جنتی سیاستمدار 64 ساله، فرزند ارشد آیت‌الله احمد جنتی است که پس از قبل از انقلاب سابقه مبارزه سیاسی علیه رژیم پهلوی را داشته است. وی به همین دلیل ناگزیر می‌شود تا پیروزی انقلاب اسلامی در کویت زندگی کند و بعد از این به یاری محمد منتظری به ایران برمی‌گردد. ریاست صدا و سیمای استان خوزستان در سال 59، استانداری خوزستان در سال 63، ریاست دفتر حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجلس وقت در سال 67 از جمله سوابق اجرایی او است. کسی که از سال 71 تا 77 معاون امور بین الملل وزارت ارشاد و از سال 81 تا 84 مسئول کمیته فرهنگی دبیرخانه شورای عالی امنیت بوده است.

وی در زمان ریاست جمهوری رفسنجانی به استانداری خراسان رسید و پس از آن سفارت ایران در کویت را ریاست کرد؛ سمتی که تا پایان دوره ریاست جمهوری حجت الاسلام خاتمی در آن باقی ماند. در دوره احمدی‌نژاد نیز به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور مصطفی پورمحمدی منصوب شد اما از این سمت کنار گذاشته شده و دیگر بار به عنوان سفیر به کویت رفت و تا سال 89 آنجا ماند.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید