بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان آغاز به کار کرد

به گزارش سایت ایران تئاتر، بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان طی مراسمی در شهر همدان با حضور حسین طاهری (مدیر کل هنرهای نمایشی) ، پیام دهکردی (دبیر جشنواره)، سیداشرف طباطبایی (مدیر انجمن هنرهای نمایشی)، سید مصطفی رسولی (شهردار همدان) و محمدابراهیم الهی‌تبار (معاون سیاسی امنیتی استان همدان) و جمعی از هنرمندان نظیر کریم اکبری مبارکه، داوود کیانیان، داریوش مودبیان، مریم معترف، عادل بزدوده، رکسانا مهر افزون و ... افتتاح شد.
 در این مراسم که با استقبال پرشور شهروندان همدانی همراه بود، حمید رضایی، مجری شبکه استانی همدان، اجرای این مراسم را با راه‌اندازی قطار شادمانی و حضور دو عروسک نمادین آغاز کرد که این شور و هیجان با فوران شعله‌های آتش‌بازی در سالن همراه شد.

در ادامه، الهی‌ تبار، معاون سیاسی امنیتی استان همدان به جایگاه ویژه دعوت شد و ضمن بیان خیر مقدم به مهمانان، در سخنرانی کوتاهی که به صورت هم‌زمان برای مدعوین خارجی ترجمه می‌شد، گفت: «دوره‌های گذشته این جشنواره بسیار امیدوارکننده برگزار شد و تا امروز به کار خود ادامه داده است. در زمان حاضر که عصر ارتباطات است، هنرهای نمایشی می‌تواند در تعلیم و تربیت کودکان نقش بسیار مهمی داشته باشد. کشور ما با برخورداری از آموزه‌های دینی می‌تواند از طریق هنر تئا‌تر نقش خود را به نحو احسن ادا کند و در اعماق ذهن کودکان اثر بگذارد.»

وی ادامه داد: «برای ساختن جهانی پر از مهر و دوستی، هنرهای نمایشی می‌تواند گام‌های مثبتی بردارد. معتقدم توانایی بسیار زیادی در زمینه هنرهای نمایشی نهفته است. ما می‌توانیم از این فرصت برای تربیت کودکان استفاده کنیم؛ کودکانی که آینده‌سازان این سرزمینند. امیدواریم جهان بزرگسالان اخلاق‌مدار‌تر بشود و روزبه‌روز در این مسیر گام‌های خوبی بردارند.»

پس از اتمام سخنرانی الهی‌ تبار، گروهی از نوجوان به اجرای رقص محلی آذری پرداختند.

همچنین در بخش دیگری از مراسم، پیام دهکردی، دبیر جشنواره متن سخنرانی کوتاه خود را برای حاضران و مهمانان روخوانی کرد.

دهکردی در نوشتار خود، چنین بیان کرده بود: «به نام خداوند جان و خرد، سلام به خرد، به صلح، سلام به عشق، سلام به کودکی. نوجوانان و میهمانان عزیز، به آیین افتتاحیه بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان همدان خوش آمدید. امروز نه به عنوان دبیر این جشنواره، که به عنوان یک مدرس تئا‌تر که تا پیش از پذیرش مسئولیت دبیری جشنواره، روز بدون تدریس نداشتم، سخن می‌گویم. از روزهای آغازین شروع به کارم در تهران تا کنون که اینجا ایستاده‌ام روز بدون یادگیری نداشته‌ام؛ یادگیری نکات تلخ و شیرین که البته تلخی‌ها بیشتر و حالا پس از جشنواره با دقت بیشتری سر کلاس‌هایم حاضر خواهم شد و مبحث کودکی را که نخستین سرفصل تدریس آموزشی من است با درک بیشتری تدریس خواهم کرد، چراکه بر این باورم فقدان کودکی در وجود اغلب هنرمندان هنر را از ناب‌بودن دور می‌کند. به کودکی اجازه بدهیم در ما بخندد و بی‌پروا حرکت کند و به کودکانمان اجازه کودکی‌کردن بدهیم، با امید.»

حضور عروسک زرافه با اجرای گروه نمایشی اسپانیا، دیگر بخش این مراسم افتتاحیه بود. همچنین گروهی از ورزشکاران همدانی، دقایقی از ورزش‌های باستانی را با ضرب زورخانه‌ مرشد به نمایش گذاشتند. برگزاری این مراسم از ساعت ۱۶ تا ۱۹ به طول انجامید.

بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان همدان به دبیری پیام دهکردی از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه در استان همدان برگزاری می‌شود.

بانی فیلم

/ 0 نظر / 31 بازدید