گروه همدلی و شبدیس بختیاری در جلسه هلال احمر

پرینت بگیرید

انتخاب خبر: با تعیین هیئت موسس خانه تخصصی هنرمندان دواطلب جمعیت هلال احمر، تا نیمه اول اردیبهشت ماه سال آینده اساسنامه این خانه نوشته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار انتخاب خبر، چندی پیش گزارشی در خصوص آغاز به کار(خانه تخصصی هنرمندان دواطلب جمعیت هلال احمر) و برگزاری اولین جلسه آن با حضور آقایان بهمن دان، داود منفرد، رضا بنفشه خواه، ولی الله مومنی، اصغر معینی، حسن اسدی، منوچهر صفرخانی، معراج معمارنسب و خانم ها زهرا سعیدی، گلشید بحرایی، شبدیس بختیاری در روزنانه شهروند و پایگاه خبری انتخاب خبر منتشر شد.

گزارش، بازتاب گسترده ای در میان اهالی هنر به همراه داشت. در این جلسه که ریاست آن به عهده بهمن دان، بازیگر سینما و تلویزیون بود، مقدمات آغاز به کار این گروه انسان دوستانه فراهم شد تا پس از گذشت حدود یک ماه از اولین جلسه، تعدادی از اهالی هنر برای کمک به هم نوعانشان با تمام وجود، وارد میدان شوند و با جان و دل، فعالیت در هلال و احمر را قبول کنند.

آغاز جلسه
ساعت 11 صبح روز چهارشنبه 13 اسفندماه سال 93، چند روز دیگر سال کهنه به پایان می رسد و سالی جدید آغاز خواهد شد. تهران، تب و تاب آخر سالی اش آغاز شده و انگار آدم ها عجله دارند تا همه کارهای عقب افتاده اشان را در همین چند روز پایانی سال به اتمام برسانند. اما در همین تهران پر از هیاهو، عده ای از هنرمندان با حضور در خانه تخصصی داوطلبان جمعیت هلال احمر در خیابان پسیان، ساعاتی را درکنار هم جمع شدند تا همگی یک صدا بگویند: «مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم».

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

همه حاضر بودند
بهمن دان، زهرا سعیدی،داوود منفرد، گلشید بحرایی، پونه حاج حسن، آرتمیس ورزنده، معصومه بیدتی، امیر باران لویی، سعید داخ، سید محمد آل احمد، ناهید عبدالحمیدی، باران کمائی، ذبیح الله آقا بابایی، رامیتن امن گستر، شهرام اسدزاده، معراج معمار نسب، ایدین رختایی اصل، اکبر سنگی، رحمان مقدم، غلامرضا اصانلو، اعظم هاشمی، شهین رنجبر، زهرا اویسی،  شکر خدا گودرزی، گیتی معینی، همدل و یک صدا در خانه تخصصی هنرمندان دور هم جمع شدند تا حرکت ملی خود را آغاز کنند. البته در این جلسه مهمان ویژه حضور داشت که باعث خوشحالی همگان شد؛ بانو ملکه رنجبر، بازیگر مهربان و پیشکسوت سینمای ایران.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

بهمن دان، هنرمندی که ایده اولیه این حرکت انسان دوستانه به ذهنش خطورکرد و با هماهنگی مسئولان جمعیت هلال احمر توا نست قدم های نخست این خیزش عظیم را بردارد، صحبت هایش در این جلسه اینگونه آغاز کرد: از‌ سالیان پیش که همراه برادر ارجمندم جناب حاج آقای جولایی، مدیر عامل ستاد دیه کل کشور بعنوان داوطلب  وارد جمعیت هلال ‌احمر شدم، از ا بتدا در تمامی مراسم‌ها حاضر شدم و کار هلال‌احمر را رصد می‌کردم. از همان ابتدا جای خالی هنرمندان در هلال‌احمر را حس می‌کردم و در این فکر بودم که یک روز همه هنرمندان را در کنار هم جمع کنم و همپای جمعیت هلال‌احمر کار کنیم. به نظر من هر انسان در زندگی، رسالتی به عهده دارد و طبق این رسالت باید به همنوعانش کمک کند. مخصوصا هنرمندان؛ در جلسه ای که در سازمان هلال احمر به ریاست سرکار خانم دکتر رافع تشکیل شد پس از پیشنهادات مختلفی که در جلسات مختلف  به حضور ایشان ارائه می نمودم، مدیریت تشکیل اولین خانه تخصصی به اینجانب داده شد. بعد از 3 روز  به همراه جمعی از کارکنان و مدیران هلال‌احمر، سفری به سیستان و بلوچستان داشتیم. در آن‌جا بود که واقعا جای خالی هنرمندان را در تونل سلامت جمعیت هلال‌احمر احساس کردم و با خودم عهد بستم وقتی به تهران بازگشتم دست به کار شوم و خانه تخصصی هنرمندان داوطلب جمعیت هلال‌احمر را با ساختاری زیربنایی راه اندازی کنم. چون بدلیل اینکه این اولین خانه تخصصی سازمان می باشد و باید درست حرکت کنیم تا خانه های دیگر مثل خانه مهندسین خانه ورزشکاران و خانه بازاریان و... همانند خانه ما قانونمند حرکت کنند، همینجا جا دارد از پشتیبانی سرکار خانم دکتر رافع و معاونین ایشان و همینطور مدیریت استان تهران تشکر و قدردانی نمایم.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

گذری به گذشته  
دان در میان صحبت هایش گذری به گذشته داشت و پای گروه همدلی را نیز به میان کشید. او گفت: از مدتی قبل، خدای بزرگ این افتخار را نصیب ما کرد تا با حضور در خانه هنرمندان پیشکسوت از آنها عیادت کنیم. به عیادت بانو ملکه رنجبر، محمد علی کشاورز، داریوش اسدزاده و رضا رویگری رفتیم و خوشحالی امان را با آنها تقسیم کردیم و حالا قرار است خوشحالی امان را با مردم ایران تقسیم کنیم. همه ما جزئی از خاک این سرزمین پاک هستیم؛ سرزمینی که خون های زیادی برای حفظ آن ریخته شد.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

کار ما از جان و دل است
این پیشکسوت سینما و تلویزیون اضافه کرد: خیلی از دوستان و هنرمندان عزیز برایشان این سوال پیش آمده است که در این گروه چه کاری باید انجام دهند؟ در این خصوص باید بگویم که کار ما در خانه داوطلبان جمعیت هلال احمر، کار عملیاتی در حوزه امداد و نجات نیست؛ هرچند اگر خدایی ناکرده در هر کجای ایران حادثه ای رخ دهد همه ما حاضر هستیم با جان و دل وارد میدان شویم، اما فعالیت اصلی این گروه، فراتر از این هاست. ما در گروهمان زیر مجموعه های زیادی خواهیم داشت. دوستانی که در عرصه فیلم و سریال هستند می توانند از محبوبیت و ظرافت هنری اشان استفاده کنند. دوستانی که در عرصه موسیقی هستند نیز می توانند اثرگذاری بالایی داشته باشند؛ همان طور که در جلسه گذشته درخصوص ساخت یک سرود برای سازمان هلال احمر عرض کردم. همه ما اینجا جمع شده ایم تا دست در دست هم دهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد و خوب می دانیم این کار، کاری از جان و دل است و هیچ سود و منفعت مالی برایمان نخواهد داشت، اما باید با افتخار بگویم که همه دوستان من که حالا در کنارشان هستم آنقدر مناعت طبع دارند که برای ایران عزیز از جان و دلشان مایه می گذارند.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

وی در ادامه با اشاره به اینکه بی شک همه ما دلسوز انسان های اطرافمان هستیم افزود: هنرمندان از پیکره هنر هستند و پیکره هنر، ظریف و حساس است  و به همین خاطر هنرمند نیز روحیه ای ظریف دارد و همین روحیه ظریف است که پای آن ها را به کار خیر باز کرده، اما این کارهای خیر همیشه انفرادی صورت می گرفت و به امید خدا حالا همه این کارهای خیر قرار است در یک گروه بزرگ رخ بدهد. با تشکیل این گروه از این به بعد وقتی هنرمندان را به یک جشن دعوت کنند، می توانند با نام یک سازمان و یک گروه مستقل در جشن ها و همایش ها شرکت داشته باشند. در مواقع ضروری، شما چهره های شناخته شده هستید، مردم به شما اعتماد دارند و  می توانید در ایستگاه های هلال احمر و با پوشیدن لباس سازمانی و در کنار یاران سازمان، کمک های مالی زیادی را جمع آوری کنید؛ همان کاری که امثال جهان پهلوان تختی انجام دادند. از طرفی در آینده، فیلمی خواهیم ساخت که مربوط به فعالیت های هلال احمر و صلیب سرخ جهانی است؛ این از کمک های سازمان هلال احمر است و حتما از شما دوستان در ساخت آن کمک می گیریم و از شما می خواهیم هنرتان را صرف این کار کنید.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

بهمن دان به سفرهای خارجی گروه هنرمندان داوطلب هلال احمر نیز اشاره کرد و گفت: ما حتما به عنوان سفیران ایران به کشورهای اروپایی، آفریقایی و...  سفر می کنیم تا با صلیب سرخ جهانی، مراوده فرهنگی داشته باشیم و بگوییم همه ما هنرمندان ایرانی حاضر هستیم برای هم نوعانمان جدای از رنگ پوست، ادیان، زبان و  قومیت از جان و دل مایه بگذاریم.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

استفاده از نیروهای جوان 
یکی دیگر از نکاتی که دان در جلسه به آن اشاره کرد، حضور جوان ها و به کارگیری این نیروی عظیم است. وی دراین باره گفت: ما قدیمی ها تجربیاتی برای خود را کسب کرده ایم و حالا نوبت به جوان ترها رسیده؛ حالا وقت آن است که جوان ها وارد میدان شوند و پیشکسوتان و قدیمی ها باید تجربه اشان را در اختیار این جوان های تازه نفس بگذارند. به امید خدا در خانه تخصصی هنرمندان دوطلب جمعیت هلال احمر این موضوع را به طور ویژه ای مدنظر قرار دادیم.

هیئت موسس
حرف های دان به اینجا که می رسد، اضافه می کند: حالا اینجا دور هم جمع شده ایم تا برای آغاز به کار، هیئت موسس تشکیل دهیم  و با همت این هئیت موسس، اساسنامه خانه تخصصی هنرمندان نوشته شود و به امید خدا پس از رای گیری و تایید اعضا؛ گام بعدی، انتخاب هیئت مدیره و مدیرعامل خواهد بود که پس از آن، خانه هنرمندان رسمیت پیدا می کند و با صلابت تمام، مجری اساسنامه خواهند بود.

وی در ادامه، آقایان: اکبر سنگی، سعید داخ، اصغر معینی، رامتین امن گستر، امیر باران لویی، شکرخدا گودرزی، شهرام اسد زاده و خانم ها: زهرا سعیدی و معصومه بیدتی را به عنوان هیئت موسس انتخاب کرد. همچنین خانم زهرا سعیدی بعنوان دبیر هیئت موسس انتخاب گردید.

حرف های دان که به پایان رسید، حالا نوبت هنرمندان حاضر در جلسه بود که نظرات خود را اعلام کنند. شور و شوقی که در میان حاضران بود نشان از یکرنگی و یکدلی آنها می داد. پیگیری و مهم بودن ماجرا حاکی از آن بود که قلب این هنرمندان فقط برای مردم این مرز و بوم می تپد.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

زهرا سعیدی، یار همیشگی گروه؛ با ابراز خوشحالی نسبت به این خیزش نو گفت: خوشحال هستم از اینکه در میان انسان های مهربانی قرار گرفته ام و قصد داریم با کمک همدیگر، حرکتی نو و تازه را آغاز کنیم.

اکبر سنگی، بازیگر و مدیر سابق خانه سینما که یکی از حضار بود نیز گفت: امیدوارم لیاقت و شایستگی داشته باشیم که در این راه به مردم ایران خدمت کنیم. اینکه از ابتدای کار، شرایطی فراهم شد که کار با نظرخواهی و مشورت جمعی آغاز شود اتفاق خوب و مبارکی است و حتما تجربیاتی که در این چند ساله به دست آورده ام را مطرح خواهم کرد؛ به امید یک روز خوب!

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

حالا نوبت به سعید داخ می رسد. او نیز با ابراز خوشحالی نسبت به آغاز این حرکت انسان دوستانه گفت: چقدر خوب است که بعد از نوشته شدن اساسنامه، در یک جلسه و در طی یک چهارچوب مشخصی از نظرات همه اعضا نیز بهره مند شویم؛ چرا که در این میان، شاید نظرات و پشنهادهایی نیز ارائه شود که به ذهن هیئت موسس نرسیده و می توانیم از این نظرات به نحو احسن استفاده کنیم.

مردم ایران برای کمک به شما در سخت ترین لحظات آماده ایم

در ادامه جلسه، خانم گیتی معینی، آقای رحمان مقدم و غلامرضا اصانلو و دیگر عزیزان، پیشنهادات جالبی ارائه کردند که با تایید بهمن دان، رییس جلسه مواجه گردید.

بهمن دان، پس اینکه سخنان و پیشنهادات اعضا به اتمام رسید، از اعضا بخاطر ورود به این خانه، تشکر کرد و جلسه در ساعت 13 به پایان رسید.

گزارش از: جعفر پاکزاد
عکس از: پونه حاج حسن

/ 0 نظر / 33 بازدید