آئین افتتاحیه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان برگزار

آئین افتتاحیه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان با حضور دکتر حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمدرضا جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، سقائیان نژاد شهردار، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، استاندار اصفهان،  ، مسعود کرامتی، فریدون حسن پور، فریال بهزاد، غلامرضا آزادی، حسین محجوب، گوهر خیراندیش، آزاده اسماعیل خانی ، حسین یاری ، بهروز بقایی و... در میان شور و شعف کودکان اصفهانی در سالن کوثر آغاز شد .

براساس این گزارش، پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن توسط یک نوجوان جشنواره رسما افتتاح شد.

در ابتدای برنامه دبیر جشنواره توسط صبا راد به روی سن دعوت شد و با خوشامدگویی به مهمانان از زحمات همه دست اندرکارانی که سالها در حوزه کودک و نوجوان فعالیت کردند و جشنواره را به 28 دوره رساندند تشکر کرد و گفت:اگر قدم های خوبی در جشنواره برداشته شده مدیون دوستانم در سالهای گذشته هستم که در حوزه اندیشه، تولید و اکران با ظرفیت های موجود فضایی مناسب فراهم آوردند.

راه اندازی خیرین سینمای کودک و نوجوان

وی در ادامه به سختی های تولید در سینمای کودک اشاره کرد و گفت: کار فرهنگی و تولید درحوزه کودک و نوجوان نیاز به کار شبانه روزی دارد. نسل جوانی  پیش رو داریم  نسلی مستعد و پرسشگراست آینده این کشور و نظام در گرو این نسل است و باید امروز بزرگان فرهنگ برای رشد و تعالی سرنوشت سازان آینده مملکت قدم بردارند. امیدوارم جشنواره مقدمه ای باشد برای تولید در بخش اندیشه، تکنیک و فنی سینما.  همین جا می خواهم تا خیرین سینمای کودک و نوجوان را راه بیاندازیم و بستری مناسب برای رشد این نسل که بهترین نسل دنیا است فراهم آوریم

بودجه 1 میلیاردی برای تولید فیلم

در بخش دیگری از برنامه سقائیان نژاد شهردار اصفهان به روی سن آمد و سخنان خود را با جایگاه کودکان و نوجوانان در ساخت آینده کشور آغاز کرد و گفت: 35 سال از انقلاب می گذرد باید به نسل انقلاب توجه کنیم  و دقت  نظر در سبک زندگی و استعدادها و  ظرفیت هایی که وجود دارد داشته باشیم . بچه ها سکان داران آینده این کشور هستند. باید تفکر  تمدنی خودمان را در فیلمنامه ها تسری بدهیم  و سینما را با مردم آشتی بدهیم تا زمینه اعتلای جامعه فراهم شود.

وی در خاتمه به علاقمندان به سینما در اصفهان نوید تولید 100 فیلم کوتاه را داد و گفت: به جوانان اصفهانی که علاقه به سینما دارند این نوید را می دهم که سال آینده یک میلیارد تومان بودجه  برای فیلمنامه هایی که بچه های اصفهان ارایه دهند در نظر می گیریم . مشکل ما در سینما تولید و اعتماد متقابل بین سینما و مردم است این روند به جریان خواهد افتاد. امسال شاهد 50 فیلم بودیم که 13 فیلم با دیگر فیلم ها رقابت می کنند انشاءالله سال آینده شاهد 100 فیلم از جوانان اصفهانی خواهیم بود.

بخشی از مراسم افتتاحیه به برگزیدگان بخش مواد تبلیغی گذشت و در ادامه حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی از شهرداری اصفهان به دلیل دغدغه مندی اش در حوزه فرهنگ و هنر تشکر کرد و گفت: خوشحالم شهرداری علاوه بر وظایف خطیرش در شهر در عرصه فرهنگ و هنر نیز حاضر شده است و به روح و جان شهروندان می اندیشد.

راه آشتی مردم با سینما ، سینمای کودک است

وی در ادامه تاکید کرد: سال گذشته سینما حال و وضع خوبی نداشت،  اما امروز خوشحالیم سینمای ایران از وضع قابل قبول برخوردار است،  سینما داران خرسند هستند و فروش سالنهای سینما با افزایش 100 درصدی روبرو است. سینما محل اجتماع خانواده هاست اگر به سینما به جایی برای اجتماع خانواده و تحکیم بنیان خانواده فکر کنیم جایگاه سینمای کودک را در می یابیم. راه آشتی مردم با سینما سینمای کودک است که باید آن را تقویت کنیم .

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به صحبت ها و حمایت های شهردار اصفهان از تولید آثار کوتاه گفت: در همه جای دنیا شهرداری ها در مسایل فرهنگی ورود پیدا می کنند. خوشحالیم که شهرداری اصفهان بودجه ای را برای ساخت آثار کوتاه در نظر گرفته است سازمان سینمایی همین جا اعلام آمادگی می کند که هر میزان شهرداری اصفهان بودجه برای تولید فیلم بلند سینمایی در نظر بگیرد ما هم به همان میزان بودجه در نظر می گیریم تا سال آینده شاهد تولید فیلم بلند سینمایی در اصفهان باشیم.

تلاش برای واگذاری مدیریت جشنواره به اصفهان

ایوبی در خاتمه گفت: خوشحالم استان و شهر اصفهان حرف های فراوانی برای تاریخ و تمدن دارد، اصفهان شناسنامه فرهنگی و هنری ایران بزرگ و اسلامی است. سینمای کودک هم در صدر شهرتان جایگاه بلندی پیدا کرده است. مهمترین اتفاق مردم استان و مسئولان استان ،جشنواره را از آن خود می دانند و به جشنواره افتخار می کنند. ما هم می کوشیم مدیریت جشنواره را به خود شهر اصفهان که اهل فرهنگ و هنر هستند واگذار کنیم .

پس از اجرای موسیقی توسط کودکان به صورت سلو از نماینده کودکان غزه «محمد قروی» تقدیر شد و  پروانه زرین جشنواره توسط رئیس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره به وی اهدا شد. محمد  که احساسات بر او غلبه کرده بود و توان صحبت نداشت هم ضمن تشکر از مردم ایران گفت: همه ما با هم همکاری کنیم برای رویارویی با رژیم صهیونیستی. در میان فلسطینیها و صهیونیست ها دیواری نصب شده است من نقاشی روی این دیوار کشیدم امیدوارم روزی این دیوارهای نژادپرستانه دیگر وجود نداشته باشد. مقاومت با سلاح نیست با نقاشی و با هنر هم می توان مقاومت را  منتقل کرد تا اثرش را بگذارد.

در پایان مراسم از هنرمندانی که در این دوره از جشنواره در بخش بزرگداشت معرفی شدند تقدیر به عمل آمد.

آئین افتتاحیه با نورافشانی گسترده ای در محوطه ورزشگاه 22 بهمن به کار خود پایان داد .

حاشیه ها:

-مراسم با 45 دقیقه تاخیر  آغاز شد در سالن خبری از چهره های سرشناس سینما دیده نشد به همین دلیل مجری مجبور شد اعلام کند پرواز میهمانان جشنواره تاخیر داشته است و میهمان در سالن حاضر نشدند.

-دکوری که از نیمه شهریورماه کار ساخت و ساز آن آغاز شده بود آنگونه که باید نتوانست نظر مخاطبان به خصوص کودکان را به خود جلب کند.

-کلیپ باغ ایرانی که به معرفی بخش بزرگداشت ها اختصاص داشت با مشکل فنی که برای همه جشنواره قاعده شده است مواجه شد ودقایقی در سالن موسیقی شاد برای کودکان پخش شد

-جشنواره کودک و نوجوان بود و همه مدیران تاکید داشتند فیلم ها را برای کودکان در نظر گرفتند اما متاسفانه در اجرای مراسم به جز بخشی از موسیقی که به صورت سلو توسط کودکان اجرا شد کودکان هیچ نقشی نداشتند.

-مراسم افتتاحیه خالی از هر شور و هیجانی بود و بسیاری از میهمانان بخش پایانی مراسم که اختصاص داشت به بزرگداشت ها در سالن حضور نداشتند و سالن را ترک کردند . به همین دلیل  بخش نور افشانی هم با استقبال چندانی مواجه نشد.

-یکی از بخشهای جالب افتتاحیه اختصاص بودجه 1میلیاردی شهردار اصفهان به ساخت فیلم های کوتاه و چشم و هم چشمی رئیس سازمان سینمایی که باعث شد او هم به وجد آمده و در سخنانش به حمایت سازمان سینمایی از فیلم های بلند سینمایی با بودجه ای هم تراز شهرداری برای ساخت آثار بلند منجر شود.
 

بانی فیلم

/ 1 نظر / 26 بازدید