پروین غفاری بازیگر «موطلایی شهر ما» در 83 سالگی درگذشت

پروین غفاری بازیگر قدیمی سینمای ایران درگذشت. این بازیگر 83 ساله در سالهای اخیر به تنهایی در خانه‌اش در نوشهر زندگی می کرد و در شامگاه ۱۱ تیر ۱۳۹۲ در سن ۸۳ سالگی در منزل خود در شهر نوشهر درگذشت. قرار است پیکر غفاری صبح امروز از مقابل خانه اش تشییع و در نوشهر به خاک سپرده شود. به گفته یکی از نزدیکان او به احتمال فروان مراسم یادبودی برای پروین غفاری برگزار نخواهد شد. غفاری متولد 1309 برای اولین بار در سال 1340 با بازی در فیلم «فریاد نیمه شب» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان وارد عرصه سینما شد و 4 سال بعد با بازی در «موطلایی شهر ما» به شهرت رسید.

 

او طی دو دهه حضور در سینمای قبل از انقلاب در فیلم هایی چون بن بست (1343)، زن و عروسک هایش (1344)، فردای باشکوه (1346)، سکه دورو (1347)، تونل (1347)، گناه مادر (1348)، گربه کور (1348)، رابطه (1348)، فریاد انسانها (1349) و آخرین نبرد (1351) بازی کرد.

غفاری سال 1376 خاطرات اش را در کتابی به نام «تا سیاهی در دام شاه» منتشر کرد که تنها یک بار چاپ شد.

 

زندگینامه

 

پری (پروین) غفاری از یک خانواده متوسط اهل تفرش و ساکن تهران بود. پدرش از مبارزان مشروطه بود که در واقعه به توپ بستن مجلس توسط کلنل لیاخوف، مجروح شده بود. بعدها وی نقش خودش را در فیلمی به همین نام ایفا کرد. غفاری خاطرات خود در مورد روابط عاشقانه با محمدرضا پهلوی را پس از انقلاب اسلامی در کتابی به نام «تا سیاهی در دام شاه» منتشر کرد که تنها یک بار در سال ۱۳۷۶ منتشر شد.

به اعتقاد محمد قائد، این کتاب در صورت تجدید چاپ می‌توانست پرفروش ترین کتاب تاریخ ایران باشد. به دلیل ماهیت موضوع و نیز اظهارات نویسنده کتاب در مورد اغلب همکاران سابقش و موضوعات دیگر کتاب به چاپ بعدی نرسید و برخی هم در سندیت بخشهایی از این خاطرات و اظهارنظرهای تند غفاری درباره دیگران تشکیک کردند.

 

فیلمشناسی

 

آخرین نبرد (۱۳۵۱)

فریاد انسانها (۱۳۴۹)

رابطه (۱۳۴۸)

گربه کور (۱۳۴۸)

گناه مادر (۱۳۴۸)

تونل (۱۳۴۷)

سکه دورو (۱۳۴۷)

فردای باشکوه (۱۳۴۶)

طوفان در شهر ما

زن و عروسک هایش (۱۳۴۴)

مو طلایی شهر ما (۱۳۴۴)

بن بست (۱۳۴۳)

فریاد نیمه شب (۱۳۴۰)

/ 0 نظر / 74 بازدید