تشکیل خانه داوطلبان جمعیت هنرمندان هلال احمر به سرپرستی بهمن دان

 

 

انتخاب خبر: در میان همه فعالیت های سازمان جمعیت هلال احمر، چند سالی است فضایی به وجود آمده است تا  هر قشری از جامعه بتواند در فعالیت های سازمان جمعیت هلال احمر حضور داشته باشد.

به گزارش انتخاب خبر، خانه داوطلبان جمعیت هلال احمر به تازگی گروه های تخصصی زیادی را دعوت به همکاری کرده است تا این گروه ها در زمینه ای که تخصص دارند در زمان وقوع یک حادثه، دست به کار شوند. می توان به گروه های تخصصی مهندسان، بازاریان و غیره اشاره کرد.

اما به مناسبت دهه فجر، اتفاق جالبی در خانه داطلبان هلال احمر به وقوع پیوست که برای اولین بار در ایران رخ داده است. این بار، جمعی از هنرمندان و بازیگران که چهره های سرشناس و محبوبی در میان مردم هستند، دست به دست هم دادند تا خانه تخصصی بازیگران و هنرمندان را راه اندازی کنند.

بازیگران، این بار در دل حادثه ها

بهمن دان، بازیگر سینما و تلویزیون جزو آن دسته از هنرمندانی است که بیشترین وقت خود را برای انجام کارهای خیر، صرف کرده است. او تا به امروز شرایط آزادی چندین زندانی را فراهم کرده است؛ از طرفی با راه اندازی گروه همدلی، بازیگران و هنرمندان را در کنار یکدیگر جمع کرد تا قدمی به سوی خیر بردارند.

می توان از کارهای گروه همدلی، عیادت از محمد علی کشاورز و ملکه رنجبر، از پیشکستوتان عرصه سینما و تلویزیون را اشاره کرد که پیش تر، گزارش تفصیلی از این دیدارها در پایگاه خبری انتخاب خبر منتشر شد و بازتاب خوبی نیز داشت.

صحنه بازیگری استاد مهربانی ها همچنان تماشاگر دارد

گروه همدلی این بار به سراغ ملکه رنجبر، بانوی فرهیخته سینما و تلویزیون کشور رفت

حالا بهمن دان، پیرو رسالتی که به گردنش می داند، این بار نیز پیش قدم شد تا دست در دست جمعیت هلال احمر بگذارد و با تأسیس خانه تخصصی هنرمندان داوطلب، قدمی تازه بردارد.

بازیگران، این بار در دل حادثه ها

به همین منظور خبرنگار انتخاب خبر با او به گفت و گو نشست تا برایمان از آغاز به کار خانه تخصصی هنرمندان داوطلب بگوید. مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

برای اولین سوال؛ باید از شما بپرسم چه شد به فکر راه اندازی این گروه افتادید؟
شاید دیدار من با آقای جولایی، رئیس سازمان ستاد دیه کشور من را به این کار سوق داد. از سال پیش که همراه برادر ارجمندم جناب آقای جولایی، وارد جمعیت شدم، از ابتدا در تمامی مراسم ها حاضر شدم و شاهد تمام فعالیت های جمعیت هلال احمر بودم.

به نظرم در فعالیت های جمعیت هلال احمر، جای خالی هنرمندان  به خوبی حس می شد و همین موضوع بود که خیلی فکرم را درگیر کرد. در این فکر بودم که یک روز، همه هنرمندان را در کنار هم جمع کنم و همپای جمعیت هلال احمر کار کنیم.

به نظر من هر انسان در زندگی، رسالتی به گردن دارد و طبق این رسالت باید به هم نوعانش کمک کند. این فکر مدت ها در ذهنم بود تا اینکه به همراه جمعی از کارکنان و مسئولان سازمان هلال احمر، سفری به سیستان و بلوچستان  داشتیم. در آنجا بود که واقعاً جای خالی هنرمندان را در تونل سلامت جمعیت هلال احمر احساس کردم و با خودم عهد بستم به تهران بازگشتم دست به کار شوم و خانه تخصصی هنرمندان جمعیت هلال احمر را راه اندازی کنم.

در مورد خانه تخصصی داوطلبان بگویید؟ 
خانه دواطلب تخصصی، مکانی است برای مشارکت فعال داوطلبان متخصص در راستای توسعه و هماهنگی و اولویت بندی فعالیت های آنان که باعث ارتقاء و نظم پذیری خدمات داوطلبی می گردد. خانه تخصصی هنرمندان جمعیت هلال احمر اولین خانه تخصصی است که می خواهد با کار سازماندهی شده کارش را آغاز کند و برای آیندگان هم جای پا بگذراد.

از اولین جلسه ای که برگزار کردید بگویید؟ به نظرتان استقبال هنرمندان چه طور بود؟
بازتاب خیلی خوبی داشت. خوشبختانه هنرمندان این مرز بوم همیشه دست یاری اشان به سوی نیازمندان و کارهای خیر، دراز است و هر کجا به وجودشان احتیاج است، پیش قدم بوده اند. با هماهنگی هایی که انجام دادیم قرار شد اولین جلسه روز چهارشنبه 15 بهمن در خانه داوطلبان جمعیت هلال احمر در زعفرانیه، خیابان پسیان، خیابان ولی عصر تهران برگزار شود.

بازیگران، این بار در دل حادثه ها

کدامیک از هنرمندان در اولین جلسه حضور داشتند؟ 
در این جلسه؛ بازیگران و هنرمندان عزیزی همچون: زهراسعیدی، رضا بنفشه خواه، ولی الله مومنی، داوود منفرد، حسن اسدی، اصغر معینی و منوچهر صفر خانی، گلشید بحرایی طراحگریم، شبدیس بختیاری روابط عمومی گروه همدلی هنرمندان، معراج معمار نسب و جعفر پاکزاد خبرنگار گروه در سالن جلسات خانه داوطلبان جمعیت هلال احمر حضور پیدا کرده بودند تا کار را آغاز کنند. اما دوستان دیگری هم قرار بود در جمع ما شرکت داشته باشند که متأسفانه به دلیل مشغله زیاد کاری، این امر میسر نشد.

شما در این جلسه به سازماندهی هنرمندان دواطلب اشاره کردید؟ منظور شما از سازماندهی چه بود؟
به نظر من؛ گام اول شروع، ایجاد کارگروه  تخصصی هنرمندان داوطلب سازماندهی شده  است. من همانطور که قبلاً هم اشاره کرده بودم از اینکه هنرمندان در کنار یکدیگر نیستند تا دست در دست هم بدهند و وارد کارهای خیر شوند ناراحت بودم و همیشه در این فکر بودم که هنرمندانی که به تنهایی و انفرادی کارهای خیر انجام می دهند، در کنار هم فعالیت داشته باشند. باید بگویم که در این راه حتی تیم های ورزشی هنرمندان نیز می توانند در امور خیر کمک کنند.

تیم های ورزشی هنرمندان چه طور می توانند در فعالیت های امدادی هلال احمر کمک کنند؟
تیم های والیبال و فوتسال هنرمندان جمعیت هلال احمر می توانند تأثیرگذار باشند و این مورد در برنامه های این خانه تخصصی گنجانده شده است. این گروه های ورزشی می توانند تدارکی ببینند برای جوانانی که دوست دارند جذب هلال احمر شوند و در این عرصه کوشا باشند. اصلاً به نظر من باید از دوران ابتدایی، آموزش هایی در این زمینه آغاز شود و کودکان بتوانند با سازمان جمعیت هلال احمر آشنا شوند.

چه مسائلی در اولین جسله شروع به کار خانه تخصصی هنرمندان داوطلب بیان شد؟
در این جلسه به متحد بودن لباس ها اشاره کردیم. به نظر من، لباس متحد و مخصوص تیم هنرمندان جمعیت هلال احمر از این بابت که باعث می شود مردم  این تیم را با یک لباس متحد ببینند و بشناسند می تواند مؤثر باشد.

بازیگران، این بار در دل حادثه ها

نظر شما درباره برنامه تونل سلامت هلال احمر چیست؟ آیا برنامه ای هم در این خصوص دارید؟
تونل سلامت، برنامه بسیار زیبا و پسندیده ای است که به همت جمعیت هلال احمر در تمام استانهای ایران آغاز شده است، اما متأسفانه تا به امروز نتوانسته است بازخورد خوبی داشته باشد، و این مسیر دارای مشکلاتی است.

از این مشکلات برایمان بگویید؟
بهتر است مثالی بزنم تا ماجرا را بهتر متوجه شوید. فعالیت های تونل سلامت حتی از رسانه ملی پخش شده است اما اکثراً پخش این برنامه در زمانی  بوده که درصد بیننده تلویزیون کم است و اگر شخصاً هنرمندان، خود وارد ماجرا شوند و خودشان این کار را دست بگیرند به نفع سازمان خواهد بود و بازخورد بهتری خواهد داشت. نکنه مثبت دیگری که دست به کار شدن مستقیم هنرمندان دارد این است که اگر در جریان آغاز به کار همین تونل های سلامت، بازیگران  سرشناسی همراه تونل بشوند و بین همان مردم باشند، مثلا خانم  زهرا سعیدی و یا حسن اسدی و یا داوود منفرد  به یک زن و یا مرد روستایی توصیه ای بکنند حتماً این حرف، تأثیرگذاری اش بیشتر از حرف یک آدم عادی است.

آیا هنرمندان و بازیگران صدا و سیما در هنگام فعالیت در این سازمان، آموزش هم می بینند؟
حتماً این کار انجام می شود. از این طریق، بعد از گذراندن این دوره ها توسط هنرمندان، نیز گواهینامه های آموزشی به آنها اعطا خواهد شد و هر کدام در مواقع بحران می توانند خودشان به یک داوطلب عملیاتی تبدیل شوند.

بازیگران، این بار در دل حادثه ها

از برنامه های دیگری که دارید بگویید؟
فکر تازه ای به ذهنم رسیده است که می تواند تحول عظیمی را در سازمان هلال احمر ایجاد کند؛ آن هم یک سرود ملی برای جمعیت است. همانطور که می دانید ما برای کشورمان یک سرود ملی داریم که آوای آن در هر جایی طنین انداز می شود، همه به وجد می آیند و چقدر خوب است که سازمان جمعیت هلال احمر نیز یک سرود اختصاصی داشته باشد که هر وقت آوای این سرود پخش می شود، همه به یاد دلاوری ها و از جان گذشتگی های داوطلبان جمعیت هلال احمر بیافتند. این کار نیز جزو فعالیت های گروه هنرمندان است و می تواند با تکیه بر استعدادهای درخشانشان و همچنین توانایی هنری اشان یک سرود مجزا برای هلال احمر بسرایند و اجراکنند؛ سرودی که قطعاً تا سال های سال در بین همه مردم زمزمه خواهد شد.

بازیگران، این بار در دل حادثه ها

نظر شما درباره آموزشی که بازیگران می توانند به افراد جامعه بدهند چیست؟
در این سالها تجربه ثابت کرده است که آموزش غیرمستقیم بیشتر از آموزش مستقیم، تأثیرگذار است و این حرکت زیبایی که هنرمندان، آغاز کرده اند، غیر مستقیم رفتار صحیح را ترویج می دهد تا از این طریق مردم، بیشتر با واقعیت آشنا شوند.

بهتر است بگوییم که هلال احمر یک تشکل مردمی و از دل مردم برخواسته است و به همین خاطر پنانسیل خوبی دارد که در زمینه کارهای امدادی و آموزشی، قدمی به سوی جلو بردارد.

جناب آقای دان؛ تشکر می کنم از وقتی که در اختیار این رسانه قرار دادید.

گفتگو از جعفر پاکزاد

روابط عمومی #شبدیس بختیاری #

 

/ 0 نظر / 42 بازدید